Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Насмішки та кепкування, образи та погрози, штурхани і підніжки, відібрання речей, грошей чи документів, і навіть бійки – далеко не повний перелік діянь, які притаманні як конфлікту так і булінгу.
Разом з тим, не кожен конфлікт є булінгом, і як свідчить правозастосовна практика, від вміння розпізнати булінг, відрізнити його від конфлікту за характерними ознаками залежить можливість захистити потерпілу особу та притягнути кривдника до відповідальності, встановленої законом.
Систематичність (повторюваність) діяння – одна з типових ознак булінгу, яка в переважній більшості випадків слугує ключовою відмінністю від конфлікту між учасниками освітнього процесу, прояву невихованості, недисциплінованості чи застосування неправомірних методів виховання.
Буллінг - навмисне цькування конкретної людини (дитини), що виражається в негативному впливі з боку однієї людини або групи.
Буллінг проявляється в:
Ні в якому разі не можна називати буллінгом агресивну поведінку дитини, якщо вона обумовлена психічним або емоційним розладом. Головна мета буллінгу – приниження, домінування. При цьому людина повністю контролює свої дії і усвідомлює масштаб наслідків.
Навмисна, систематична цькування характеризується:
На жаль, результати цькування часом бувають плачевними. якщо дитина не поділиться своїми проблемами з батьками, вчителями або психологами, може статися нервовий зрив, дитина може отримати психологічну травму або ще гірше – покінчити життя самогубством.
Стаття 173-4. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу
У 2019 року в Кодексі про адміністративні правопорушення з’явилася нова стаття 173-4 “Булінг (цькування). Це обумовлено збільшенням числа подібних випадків в нашій країні.
Згідно вищевказаної нормі, під булінг законодавець розуміє дії учасників освітнього процесу, які полягають у фізичному, сексуальному, економічному, психологічному насильстві, в т.ч. із застосуванням електронних комунікацій. Суб’єктом цього правопорушення виступає малолітня або неповнолітня особа або інший учасник освітнього процесу. В результаті вчинення правопорушення жертві заподіюється психічний або фізичну шкоду.
За таке правопорушення передбачено такі міри покарання:
Якщо буллінгом займається неповнолітня особа, віком від 14 до 16 років, до відповідальності притягують батьків чи інших осіб, які їх заміщають.
Обов’язково про факти буллінгу керівник освітнього закладу повинен повідомити правоохоронні органи. Неповідомлення також є правопорушенням і тягне за собою правові наслідки.
Види буллінгу
В даний час буллінг може проявлятися в різних формах:
Буллінг також визнаються інші прояви умисної цькування, які завдають шкоди здоров’ю дитини. Тому скласти вичерпний список всіх форм буллінгу неможливо.
Якщо говорити узагальнено, то буллінг умовно можна розділити на 2 великі групи:
Адміністративна відповідальність за буллінг
На сьогоднішній день в нашій країні передбачена тільки адміністративна відповідальність за цькування. Зрозуміло, якщо дитині буде завдано значної фізичної шкоди (тілесні ушкодження), це вже підпадає під кваліфікацію Кримінального кодексу.
Стаття 173-4 КУпАП передбачає наступні заходи покарання за цькування:
Що робити, якщо ваша дитина стала жертвою булінгу?
Далеко не кожна дитина розповідає про свої проблеми батькам. Але вам варто вжити заходів, якщо ви помітили наступні ознаки:
Ось інструкція для батьків, що робити, коли дитина стала жертвою буллінгу: