flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Діяльність судів Волині під час німецької окупації

 Під час окупації Волині німецькими військами  у грудні 1941 року рейхскомісаром було видано розпорядження про установлення та розбудову німецького судівництва у східних областях, на основі якого німецькі суди були компетентні для цивільних справ між громадянами у тому випадку, «коли одна із сторін має інше громадянство, як колишнє совєтське або польське, та коли предметом спору є існування подружжя, походження з подружжя, право до ґрунту або претензії вартості понад 5000 карбованців». У таких випадках німецькі суди вирішували спори на основі німецького права, беручи до уваги місцеві відносини, якщо згідно з загальними правилами треба було би застосовувати «совєтське право».

         Цивільно-правові спори поміж приналежними до тутешніх національних груп, для яких німецькі суди не є компетентні, вирішували мирові судді «згідно своєї совісти».

         Згодом мирові судді мали право розглядати карні справи про легкі провини і порушення із застосуванням міри покарання до 100 карбованців та арешт до трьох днів.

         В архіві зберігаються документи про роботу місцевих суддів в м.Луцьку, Луцькому, Олицькому, Володимир-Волинському, Піддубецькому, Цуманському, Горохівському, Колківському, Любомльському, Локачинському, Рожищенському, Ратнівському, Седищанському та Камінь-Каширському районах.

         Найбільшим з діючих у той час мирових судів був Луцький суд.

         Луцький районний мировий суд мав два відділи: кримінальний та цивільний.

         Кримінальний відділ розглядав кримінальні справи про крадіжки державного лісу, образу, побої, погрози, тілесні ушкодження, крадіжки, привласнення чужих речей та ін. Таких справ в архіві збереглось 224.

         Судді Цивільного відділу розглядали справи про розірвання шлюбу, стягнення аліментів, про майно, землю, невиконання розпорядження райуправи, визнання опікуном, підтвердження факту смерті, повернення суми позики, належність внесків та ін.

         Всього в архіві зберігається 322 справи.