flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Подвиг українських юнаків став символом національної честі

29 січня 2018, 18:27

Керівник апарату Апеляційного суду Волинської області Оксана Підгайна та прес-секретар Іванна Ярема взяли участь у заходах, приурочених до 100-річчя з Дня битви під Крутами.

 Заради незалежності нашої України 300 юних курсантів у битві з російськими загарбниками поклали найдорожче - життя. Подвиг українських юнаків став символом національної честі, початком нової епохи усвідомлення українцями святого обов’язку боронити свою Вітчизну!

Сьогодні, у 2018-му році, через 100 років після битви під Крутами, велика війна за державність і незалежність України все ще триває… Як і 100 років тому, українці, серед яких чимало зовсім молодих людей, воюють із тим же російським ворогом за цілісність і суверенітет української держави – заради світлої пам’яті героїв Крут і всіх прийдешніх поколінь українців, які житимуть вільними на вільній землі. І саме у наших руках – доля нації та держави, у наших руках – перемога, на яку Україна так довго чекає!

  

Довідка:

Бій під Крутами – бій, що відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова прийшлося не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам’ятник.